Ежедневни грижи за персийката

Къпане
Къпането е хигиенна мярка, която спада към периодичните грижи за тялото и козината на котката. За първи път подрастващото коте трябва да се изкъпе след навършване на 1,5-месечна възраст. След това тази процедура се извършва един път месечно. По-честото къпане е вредно за котката, тъй като отмива от козината й мазнината, произвеждана от кожните мастни жлези, и вследствие на това косъмът става сух и трошлив, а космената покривка – пропусклива за водата. Освен това при честото къпане се отнемат витамините и минералните вещества, които се съдържат в козината и които котката чрез близането си набавя. Това не се отнася за дългокосместите котки (персийките), поради дължината на козината, те не могат добре да я облизват и трябва да се къпят по-често – 2-3 пъти месечно.
Обикновено къпането се извършва в голям устойчив съд (вана, леген, корито и др.). На дъното на съда се поставя гумена назъбена изтривалка или в краен случай – плътно здраво парче плат, за да не се хлъзгат лапите на животното. Водата трябва да е с температура в границите на 30-35°С, като водната повърхност не бива да надхвърля средата на корема на котката, за да се запази чувството за сигурност у животното. За къпането се използват специални шампоани за котки или безвреден мек сапун (за бръснене, катранен, серен и др.). При изложбените екземпляри се използват по-качествени шампоани от реномирани производители, съобразени с породата, цвета и типа козина на котката. Най-напред се поливат с канче и се измиват тялото и крайниците, а накрая – главата, като се внимава да не влезе вода или сапунена пяна в очите и ушите. За изплакване е най-добре да се използва ръчен душ до окончателното премахване на пяната. При необходимост процедурата може да се повтори. Следва грижливо избърсване със затоплена хавлиена кърпа и добре подсушаване със сешоар. След това котката се оставя в затоплено помещение до окончателното изсъхване на козината й, тъй като съществува опасност от простуда. Процедурата завършва при полудългокосместите и дългокосместите породи котки със сресване с подходящи аксесоари. Хигиената на жилището изисква лапите и областта около ануса по-често да бъдат почиствани с влажна хавлиена кърпа, към която манипулация котката лесно привиква.

Очи
При персийците и екзотите е важно да се следи за състоянието на очите. При здрави котки няма усилено сълзене и следователно и слъзни петна. За да бъдат очите ясни, широко отворени и блестящи е добре предварително да се почистят с подходящ разтвор и да се сложат капки (0.25 % левомицитин) или “Визин”. При гнойни секрети се консултирайте с ветеринар и изберете подходящ антибактериален препарат. Обработката на очите не се прави с памук или тампон защото се травмират от влакънцата и сълзенето се увеличава. Използвайте салфетки или кърпички. 


Ушите и ноктите
За да се избегнат някои възпалителни процеси в ушите, е необходимо редовното им почистване, но само в тази област която се вижда. Това може да стане със специални дезинфекционни разтвори или лосиони, закупен от ветеринарните аптеки. Ветеринарния лекар ще отстрани косъмчетата от ушния канал, които са предпоставка за задържане на секрет и развитие на възпалителни процеси. Особено предразположени към възпалителни заболявания на ухото са дългокосместите породи, като персийците. Насилието е недопустимо.
Обърнете внимание на ноктите. Разслоението им показва неправилно хранене, а зачервяване и люспи в основата на нокъта може да бъде признак на гъбички. Добре е ноктите да се постригват 1 или 2 пъти седмично с нокторезачка. Режете само края, за да не нараните кръвоносните съдове и чувствителните нерви. Извършвайте рязането като милвате и разговаряте с котката.

Козина
 Сресвайте домашния любимец с индивидуален гребен или четка. Отстранявайки излишните косми вие допринасяте за добрата хигиена на кожата. Неотстранените косми се натрупват, сплъстяват  и предразполагат към появата на дерматологични проблеми. Сплъстяванията се разчепкват и разресват внимателно. Само в краен случай вземайте ножицата. Подстригването на фитили и топки разваля външния вид на дългокосместото животно, а за кълърпойнтите то е недопустимо защото на остриганите места изниква по-тъмна козина. През топлите месеци е препоръчително да бъдет подстригвани. Котките, които често се ближат, поглъщат част от космите, които от своя страна водят до оформянето на космени топки и храносмилателни проблеми. За предотвратяване на последното, има подходящи храни, малцови пасти и хапки Кондиционер след ресане или разтвор на лимонена киселина използвайте ежедневно. Това ще придаде блясък и жизнен вид на кожухчето на вашия любимец.

Няма коментари:

Публикуване на коментар